Liečivé látky v ovocí - OVOCINÁRSTVO

Prejsť na obsah

Liečivé látky v ovocí

Otestujte si
svoje poznatky
a vedomosti  
z ochrany rastlín

Zo všetkých doterajších poznatkov vyplýva, že príroda je obrovský medicínsky komplex, kde sa všetky zložky dopĺňajú a vzájomne využívajú. Vďaka tomuto poznatku sa chemické liečivá v stále väčšej miere stávajú nepotrebnými a nahrádzajú sa
ovocím a zeleninou. Ovocie a zelenina sú lacnejšie, dostupné aj bez lekárskeho predpisu a predovšetkým nemajú vedľajšie účinky! Prírodná lekáreň má k dispozícii množstvo účinných látok, ktoré rozdeľujeme do šiestich skupín:

• vitamíny • bielkoviny • sacharidy • minerálne látky • tuky • voda

Kombinácie týchto chemických substancií sú také rôznorodé, že poskytujú účinnú pomoc takmer pri všetkých ľudských neduhoch a chorobách.

Vitamíny
Vitamíny sú mimoriadne aktívne látky vznikajúce syntézou v rastlinách. Do nášho organizmu sa dostávajú potravou, cez črevné steny prenikajú do krvi a krv ich rozvádza do buniek, kde sa zúčastňujú na nespočetnom množstve chemických reakcií v procese látkovej premeny. Na rozdiel od zvieracieho organizmu ľudské telo je schopné samo si vyrobiť len obmedzený počet vitamínov a aj to iba v malom množstve. Preto musíme tieto životne dôležité molekuly dennodenne prijímať s potravou. Poznáme asi 20 hlavných skupín vitamínov a približne 200 derivátov, čiže látok od nich odvodených. Medzi vitamínmi rozlišujeme tie, ktoré sú rozpustné v tukoch (A, D, E, K) a tie, ktoré sa rozpúšťajú vo vode.

Bielkoviny

Ľudia sa často nesprávne domnievajú, že mäso je najväčším zdrojom bielkovín. Opak je pravdou: Rastlinná potrava ako ovocie a zelenina je mimoriadne bohatým zdrojom bielkovín pre náš organizmus. Výhodou rastlinných bielkovín je, že obsahujú dostatočnú koncentráciu ôsmich esenciálnych, čiže životne dôležitých aminokyselín (stavebné látky bielkovín): fenylalanínu, metioninu, treonínu, tryptofanu, valínu, leucínu, izoleucínu a lyzínu. A čo je najdôležitejšie, ovocie a zelenina obsahujú optimálne zloženie tých aminokyselín, ktoré majú omladzujúce a liečivé účinky na náš metabolizmus.

Tuky
Tuky (mastné kyseliny) ľudskom organizme sa zúčastňujú na látkovej premene.V organizme sú súčasťou každej bunky, spoluvytvárajú bunkovú membránu, podporujú produkciu hormónov, zabezpečujú zásobovanie organizmu vitamínmi (A, E a D) a sú zdrojom energie.

Sacharidy
V bunkách rastlinnej potravy, teda aj v ovocí a zelenine, prebieha pod vplyvom slnečného žiarenia fotosyntéza, pri ktorej vznikajú sacharidy alebo ináč cukry. Mäso, ryby a hydina majú nízky obsah týchto nutričných látok. K jednoduchým cukrom patrí glukóza, hroznový cukor. Glukóza spolu s vitamínom C je najdôležitejšou nutričnou látkou v prírode. Sacharidy, respektíve glukóza v ovocí a zelenine nám dodávajú energiu, udržiavajú našu kondíciu a výkonnosť a ako najdôležitejšia zložka nervovej výživy zabezpečujú mentálnu sviežosť, zvyšujú koncentráciu a dodávajú optimizmus.

Minerálne látky

Minerálne látky sú anorganické substancie, kovy a iné nerastné látky, ktoré rastliny prijímajú z dažďovej vody. Minerálne látky sú veľmi dôležité pre bunkový metabolizmus. Ak sa minerálne látky alebo stopové prvky a ich soli spoja s vitamínmi, alebo ak prebehne ich ionizácia (atómy alebo molekuly sa rozdelia na kladne a záporne nabité častice), získavajú obrovský metabolický potenciál. Ovocie a zelenina sú najbohatšími prírodnými zdrojmi vitamínov, ale aj minerálnych látok. Tieto dve základné nutrične látky už po milióny rokov tvoria základ života na Zemi.

Voda
Ľudský organizmus obsahuje z dvoch tretín vodu. Voda je vo vnútri buniek, ale aj v mimobunkovom priestore. Malé deti majú viac vody ako starí ľudia (vráskavá, vysušená pokožka u starých ľudí). Voda ako rozpúšťadlo slúži na transport živín i na biosyntézu; človek bez vody po niekoľkých dňoch zomiera. Minerálne látky a stopové prvky, respektíve ich soli, obohacujú vodu o nutrične látky, ktoré sú nepostrádateľné pre látkovú premenu. Voda z ovocia má dokonale vyvážené zloženie životne dôležitých látok a u človeka má význam pre celkovú fyzickú kondíciu a psychické zdravie.

Účinné látky v rastlinách
Mnohí ľudia si myslia, že účinné liečivá vyrába farmaceutický priemysel a že sa dajú kúpiť iba v lekárni. Keby zvieratá mali schopnosť myslieť, iste by sa nad takým nezmyslom zhovievavo pousmiali. Zvieratá oddávna vedia, že najlepšou lekárňou je rastlinná ríša. Aj tá najnenápadnejšia rastlinka na okraji cesty totiž obsahuje mimoriadne účinné bioaktívne látky, ktoré podporujú jej imunitný systém a zabezpečujú optimálny metabolizmus. To isté platí pre najrozmanitejšie druhy suchozemských rastlín - dovedna ich je približne 300 000. Všetky rastliny majú vlastné obranné látky: proti voľným radikálom vznikajúcim vplyvom slnečného žiarenia, proti vírusom a baktériám, ktoré by sa s chuťou vrhli na rastlinné bunky, i proti väčším živočíchom, ako sú myši či vtáky. Rastliny navyše produkujú flavonoidy, ktoré majú osobitnú úlohu: chrániť bielkoviny, enzýmy a vitamíny v koreňoch, stonkách, listoch a kvetoch pred vnútorným rozkladom.

Človek - súčasť prírody
Človek je súčasťou prírody a príroda je ukrytá v každej zo 70 biliónov buniek nášho organizmu. To všetko, čo sa z pôdy dostáva do koreňov, konárov a listov stromu a stáva sa jeho súčasťou, to sa s potravou, ktorú prijímame, dostáva aj do ľudského organizmu. Nečudo, že počas dlhého vývinu ľudstva bola a stále je pre metabolizmus človeka rozhodujúca rastlinná potrava: Ovocie a zelenina sú nám súčasne výživou i liekom.

Nekonečná rozmanitosť
Príroda poskytuje človeku rôznorodé účinné látky (cca 20 miliónov). Liečivú účinnosť dosahujú vďaka kombináciám a interakčnému pôsobeniu. V rastlinnej ríši pôsobí vyše 300 miliárd rozličných účinných mechanizmov, stimulovaných slnečným žiarením. Vedci dnes poznajú asi 3 000 rôznych karoténov a látok od nich odvodených. Všetky pôsobia samostatne, ale najúčinnejšie sú v kombinácií s inými rastlinnými zložkami.

Pomoc z prírody
Keď zviera ochorie alebo sa necíti dobre, často sa vydá na dlhý pochod za rastlinami, ktoré obsahujú špeciálne účinné látky. Vyčerpaný zajac, ktorý unikol líške, celkom prirodzene vyhľadáva byliny s obsahom vápnika (táto minerálna látka je výborným prírodným prostriedkom na upokojenie). Jelene pred rujou konzumujú množstvo žihľavy a iného dráždivého krmiva, aby si pripravili zásoby energie na náročné obdobie párenia. A naopak, ak sa k rastline obsypanej zrelými plodmi priblíži útočný hmyz, rastlina v zlomkoch sekundy vylúči nepríjemne zapáchajúcu látku, aby ho odpudila.


Ovocie ako liek
Ľudia od nepamäti poznajú význam ovocia pre zdravú výživu. Deťom odmalička vštepujeme, že jabĺčko či banán sú pre ne oveľa lepšie ako hamburger či zmrzlina. Čerstvé ovocie je zdravšie ako hranolčeky zo stánku s rýchlym občerstvením, zlepšuje kondíciu, optimálne upravuje metabolizmus a dodáva potrebnú energiu. Navyše poskytuje množstvo životne dôležitých vitamínov. Ľudia, ktorí pravidelne jedia ovocie, oceňujú, že po zjedení kúska melóna, pomaranča či plátku ananásu sa cítia svieži a plní energie. Cenné látky obsiahnuté v čerstvom ovocí udržiavajú prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu. V ovocí je okrem toho množstvo vlákniny, ktorá reguluje funkciu žalúdka a čriev a prirodzeným spôsobom pomáha dosiahnuť a udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť Čím čerstvejšie a menej upravované ovocie konzumujeme, tým účinnejšie a blahodarnejšie sa to prejaví na našom zdraví.

Učme sa od prírody
Dokonalé, vysoko citlivé technické prístroje nám dnes umožňujú preniknúť do tajov biochemických procesov v ľudskom organizme a dozvedieť sa čoraz viac o tom, ako sa rastliny a zvieratá vedia samy liečiť. Vďaka technickému pokroku v medicíne a biochémii sa teda krôčik za krôčikom približujeme k prírode. Vedecké experimenty dnes potvrdzujú to, čo iné kultúry dávno zistili pozorovaním a napodobňovaním: že choroba je prirodzený stav, ktorý možno liečiť prirodzenými prostriedkami.

Všetko pre zachovanie druhu
Všetky účinné látky v rastlinách majú jedinú funkciu - chrániť rastlinné jadro, respektíve semená, ukrývajúce chromozómy a genetickú informáciu, a umožniť ich prenos na ďalšie generácie. Čim sú semená zrelšie, tým vyššia je koncentrácia ochranných látok v rastline. Šťavnaté ovocie a zrelá zelenina teda obsahujú najvyššie koncentrácie liečivých zložiek, a to nielen v hľuze alebo plode, ale v celej rastline. Navyše, ak musia rastliny zvádzať urputný boj o svoje miesto na slnku alebo o vlahu z pôdy, vytvárajú si aj obranné látky proti konkurenčným rastlinám, napríklad proti burine.
Vedci v biochémii, molekulárnej biológii, v genetickom a bunkovom výskume používajú mikroskopy s vysokou rozlišovacou schopnosťou a veľkým zväčšením, ako aj citlivé meracie prístroje, cez ktoré sa ako cez veľkú lupu dá nazrieť dovnútra rastlinnej bunky. Aké bolo ich prekvapenie, keď tam našli množstvo miniatúrnych farmaceutických laboratórií, v ktorých rastliny vyrábajú účinné látky na svoju ochranu! Postupne teda vnikáme do tajov prírody a zisťujeme, že príroda sa vie o seba postarať oveľa lepšie ako človek. Dnes už aj veda s úžasom, pohnutím a úctou priznáva, že príroda je najdokonalejším zdrojom liečivých prostriedkov, aký si vieme predstaviť.

Výber správneho druhu ovocného stromčeka do rodinnej záhrady by sa nemal riadiť iba podľa vzhľadu ovocia, jeho krásy či chuti. Skôr či neskôr si budeme ceniť v ovocí hlvne obsahové látky, ktoré by mali zohrávať prvoradý dôvod, prečo sa rozhodnúť pre ten - ktorý ovocný druh. Porovnajme si napr. niektoré obsahové látky čerešní a višní.

Vitamín C. Tento dôležitý antioxidant sa stará o celkové zdravie nášho organizmu. Stimuluje tvorbu  bielych krviniek, a tým posilňuje imunitu, zvyšuje vstrebávanie železa,  upratuje voľné radikály, ktoré sa do tela dostanú zo znečisteného  prostredia, posilňuje steny ciev, podporuje zdravie kostí, chrupaviek a  zubov. V 100 g čerešní je okolo 20 mg vitamínu C, v rovnakom množstve  višní viac ako 40 mg. Bod udeľujeme pre višne.

Draslík. O čerešniach je známe, že majú vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha  regulovať množstvo vody v tele, preto sú ideálnym ovocím pre  hypertonikov. V 100 g čerešní sa nachádza 222 mg tohto minerálu, v 100 g  višní 179 mg. Bod získavajú čerešne. Stav – 1 : 1.

Meď. Tento nenápadný, ale nenahraditeľný stopový prvok je súčasťou rôznych  enzýmov. Zúčastňuje sa na rôznych chemických reakciách v tele a je  potrebný aj na tvorbu hemoglobínu. Ľudský organizmus potrebuje denne 2  mg medi. V 100 g čerešní je 0,06 mg medi, v rovnakom množstve višní 0,1  mg. Bod pre višne.
Stav – 1 : 2

Víťaz: Višne. Pokiaľ ide o zdravie, toto trpko-kyslasté ovocie má veľký potenciál. Z  mnohých výskumov vyplynulo, že višne obsahujú množstvo antioxidantov,  ktoré pomáhajú pri prevencii rakoviny, neurologických ochorení i  diabetu. Višne sú výnimočné množstvom flavonoidov, najmä luteínu,  zeaxantínu a betakaroténu. Nachádzajú sa v nich aj rôzne minerálne látky  ako mangán, zinok, železo a fosfor, vitamíny skupiny B a vláknina.
Autor: Jana Brožíková

OVOCIE

LIEČIVÝ  ÚČINOK

OVOCIE

LIEČIVÝ  ÚČINOK

jablká

znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu a krvných tukov

hrušky

pomáhajú pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom

posilňujú imunitný a srdcovo cievný systém

majú priaznivý účinok na krvotvorbu a stimulujú rast

stabilizujú hladinu cukru v krvi

detoxikujú organizmus

spevňujú cievy (slabé žily)

regulujú hospodárenie s vodou v organizme

prečisťujú črevá

prečisťujú črevá

posilňujú ďasná

odstráňujú poruchy trávenia

slivky
ringloty

optimalizujú metabolizmus sacharidov

čerešne
višne

chránia väzivové tkanivo pred enzymatickým rozkladom

pomáhajú pri neurotických stavoch úzkosti

majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť

zvyšujú odolnosť proti stresu

pôsobia protizápalovo, pomáhajú pri paradentóze

prečisťujú črevá a pomáhajú pri zápche

zmierňujú reumatické ochorenia klbov a dnu

posilňujú srdce a imunitný systém

pomáhajú pri redukcii hmotnosti

broskyne

posilňujú imunitu, chránia pred voľnými radikálmi

marhule

spomaľujú starnutie, pôsobia omladzujúco, zlepšujú náladu

upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh

odstráňujú únavu a poruchy sústredenia

zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu

podporujú imunitný systém buniek, chránia pred radikálmi

pomáhajú proti strachu, úzkosti a podráždenosti

posilňujú sliznice, spevňujú pokožku, vlasy, nechty

urýchľujú prechod potravy črevami, odstráňuje zápchu

urýchľujú tvorbu buniek, zlepšujú krvný obraz

majú odvodňujúce účinky, pomáhajú redukovať váhu

pomáhajú pri suchu v hrdle, hrtane, zmierňujú astmu

egreše

detoxikujú organizmus, predovšetkým mozog

ríbezle

posilňujú imunitný systém a produkciu hormónov

prečisťujú a detoxikujú črevá

aktivizujú bunkový metabolizmus a krvotvorbu

majú odvodňujúce a močopudné účinky

chránia bunky pred voľnými radikálmi

zlepšujú utilizáciu bielkovín

chránia sliznice

podporujú rast vlasov a zdravú pokožku

upokojujú nervy a zlepšujú náladu

posilňujú cievy a väzivové tkanivá

podporujú funkciu srdca a svalovú činnosť

vinič
(hrozno)

urýchľuje pasáž čriev a odstraňuje zápchu

jahody

detoxikujú črevá, zmierňujú tráviace poruchy

prečisťuje obličky, močový mechúr a močové cesty

posilňujú imunitný systém a metabolizmus

zmierňuje premenštruačný syndróm

podporujú krvotvorbu a rast buniek

podporuje redukciu hmotnosti

odvodňujú organizmus a znižujú krvný tlak

pomáha odstraňovať únavu, nervozitu a depresiu

posilňujú kosti, vlasy a pokožku

aktivizuje metabolizmus sacharidov

zvyšujú sexuálnu vzrušivosť

černice

posilňujú imunitný systém

maliny

pomáhajú pri poruchách zraku, šerosleposti a očných chor

pomáhajú pri cievných chorobách, kŕčových žilách

dodávajú vlasom lesk a objem

majú protizápalové účinky na sliznice

zjemňujú pleť

pomáhajú pri nervozite a zvyšujú odolnosť proti stresu

pomáhajú pri krvácaní z nosa a ďasien

spevňujú väzivové tkanivo

zmierňujú problémy s obličkami a močovým mechúrom

stimulujú činnosť žliaz; pomáhajú pri hemoroidoch

zmierňujú silné menštruačné krvácanie

šípky

pôsobia preventívne proti infekciám a prechladeniu

čučoriedky

pomáhajú pri hnačke a zmierňujú črevné poruchy

posilňujú cievy, pomáhajú pri ochoreniach žíl

zvyšujú vylučovanie moča, pôsobia odvodňujúco

pomáhajú pri krvácaní z ďasien a paradentóze

znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov

zlepšujú okysličovanie buniek

pôsobia preventívne proti infekciám, posilňujú imunitný systém

blahodarne pôsobia na nervy a koncentráciu zmyslov

chránia bunky pred voľnými radikálmi

stimulujú libido a potenciu

podporujú sekréciu slizníc, pomáhajú pri znižovaní hmotnosti

Návrat na obsah