Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Sharon' - Ovocná škôlka STAPE VAJDA s.r.o.

Košík:
Prejsť na obsah

Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Sharon'

POPIS > OVOCNÉ VÝPESTKY > HURMIKAKI
Hurmikaki - 'Ragno'

E-SHOP
Charakteristika a pestovanie
Hurmikaki pochádza z východnej Ázie. Je to opadavý strom s guľovitou korunou, dosahujúci výšku až 15m. Listy sú veľké a hladké. Na jeseň sa vyfarbujú do oranžova. Opadávajú pred dozrievaním plodov. Kvety kvitnú v júni, takže unikajú jarným mrazíkom. Samičie kvety sú väčšie ako samčie. Vyrastajú po troch z pazuchoch listov. Pestujú sa skoro v každej subtropickej krajine. Vypestovala sa u nich mrazuodolnosť až do -20°C, takže ich na zimu nemusíme dávať dovnútra, ale odporúčame ich na zimu prikryť.
Hurmikaki sa rozmnožujú semenami, ktoré sa nachádzajú v strede plodu. Býva ich 2 až 5 kusov. Pred výsevom ich musíme stratifikovať v chladničke. Vysievame vo februári až marci do hĺbky 4 - 5 cm do humózneho substrátu. Prvé roky sa môžu hurmikaki pestovať v kvetináčoch, alebo ich môžeme vysadiť aj do voľnej pôdy.
Hurmikaki vysádzame s celým jutovým koreňovým balom !!!
Charakteristika odrody

Hurmikaki 'Shron'

Ebenovník rajčiakový
(Diospyros kaki)

Izraelská odroda typu PVA (Pollination Variant Astringent), tzn. plody sa nedajú konzumovať priamo zo stromu ihneď po vyfarbení, ale až po obratí zo stromu a odležaní pri izbovej teplote asi o dva týždne. Vtedy plody zmäknú a stratia trpkú príchuť. SHARON je obchodným názvom odrody Triumph. Pestovanie tejto odrody je možné vo všetkých vinohradníckych oblastiach Slovenska. Vzrastom v dospelosti rastlina dosiahne výšku 4 - 5 m. Kvitne v júni. Odroda je partenokarpická, čo zn., žej jej bezsemenné plody sa tvoria aj bez opelenia. Ak dôjde k opeleniu inou odrodou hurmi kaki, vtedy sa vytvoria aj semená. Plod je stredne veľký, o hmotnosti 140 až 180 g, ktorého tvar je sploštený, na priereze štvorcový. Pokožka je pri dozretí tmavo oranžová, dužina je žlto oranžová. Plody dozrievajú koncom októbra. Úrodnosť je stredne vysoká, mrazuvzdornosť je do -16°C (pri nižších teplotách sa odporúča ochrana proti mrazu). Táto odroda celkom spoľahlivo odoláva napadnutiu škodcami, aj hubovými chorobami. Počas vegetácie nie je nutná chemická ochrana.
Vysádzať je treba sadenicu aj s jutovým koreňovým balom ! Púčanie (rašenie) môže byť niekedy až v júli.
Návrat na obsah