Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Jiro' - Ovocná škôlka STAPE VAJDA s.r.o.

Košík:
Prejsť na obsah

Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Jiro'

POPIS > OVOCNÉ VÝPESTKY > HURMIKAKI
Hurmikaki - 'Jiro'

E-SHOP
Charakteristika a pestovanie
Hurmikaki pochádza z Číny. Je to opadavý strom s guľovitou korunou, dosahujúci výšku až 15m. Listy sú veľké a hladké. Na jeseň sa vyfarbujú do oranžova. Opadávajú pred dozrievaním plodov. Kvety kvitnú v júni, takže unikajú jarným mrazíkom. Samičie kvety sú väčšie ako samčie. Vyrastajú po troch z pazuchoch listov. Pestujú sa skoro v každej subtropickej krajine. Vypestovala sa u nich mrazuodolnosť až do -20°C, takže ich na zimu nemusíme dávať dovnútra, ale odporúčame ich na zimu prikryť.
Hurmikaki sa rozmnožujú semenami, ktoré sa nachádzajú v strede plodu. Býva ich 2 až 5 kusov. Pred výsevom ich musíme stratifikovať v chladničke. Vysievame vo februári až marci do hĺbky 4 - 5 cm do humózneho substrátu. Prvé roky sa môžu hurmikaki pestovať v kvetináčoch, alebo ich môžeme vysadiť aj do voľnej pôdy.
Hurmikaki vysádzame s celým jutovým koreňovým balom !!!
Charakteristika odrody

Hurmikaki 'Jiro'
Ebenovník rajčiakový
(Diospyros kaki)

Hurmikaki pochádza z Číny. Aj keď sa jedná o subtropické ovocie, môže sa pestovať aj v našich podmienkach vďaka tomu, že novo vyšľachtené odrody znášajú mráz až do -20 °C. Hurmikaki vytvára stromy dorastajúce až do výšky 15 m. Z praktických dôvodov preto musíme výšku hurmikaki udržiavať rezom (do 3 m výšky). Plody sú veľmi atraktívne, oranžové až červenkasté, svojím vzhľadom pripomínajú rajčiaky. Dozrievajú až na jeseň, koncom októbra. Šupka plodov je jemná, dužina je gélovitej konzistencie. Plody po zbere necháme pár dní odležať, aby získali príjemnú sladkú chuť. Konzumujú sa väčšinou čerstvé, ale dajú sa z nich robiť aj lekváre, alebo ich môžeme pridať do ovocných šalátov. Hurmikaki obsahujú veľa vlákniny, cukrov aj vitamínov. Hurmikaki sú náročné na svetlo, teplo a vodu, pri nedostatku vody okamžite vädnú. Najlepšie je ich vysádzať na južnú stranu, zo severu chránenú pred studenými vetrami. Pôda by mala byť výživná, stredne ťažká, ílovitá, s pH 5,5 - 6,8.  Zo začiatku rastú pomaly. Rodiť začínajú najskôr v 5. až 10. roku. Začiatok rodivosti môžeme urýchliť zaštepením stromčekov. Hurmikaki každoročne udržiavame vzhľadom k bujnému rastu hlbokým rezom s maximálnou výškou do 3 m. Režeme na nízky kmienik s presvetlenou korunou v marci až apríli. Keďže kvitnú na konárikoch vyrastajúcich z jednoročného dreva, pri reze musíme na to dávať pozor. Hurmikaki sú veľmi atraktívnou plodinou a nájdu svoje uplatnenie v každej záhrade. Vysádzať je treba sadenicu aj s jutovým koreňovým balom ! Púčanie (rašenie) môže byť niekedy až v júli.
Návrat na obsah