Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Cioccolato' - Ovocná škôlka STAPE VAJDA s.r.o.

Košík:
Prejsť na obsah

Hurmikaki (Ebenovník rajčiakový) 'Cioccolato'

POPIS > OVOCNÉ VÝPESTKY > HURMIKAKI
Hurmikaki - 'Cioccolato'

E-SHOP
Charakteristika a pestovanie
Hurmikaki pochádza z Číny. Je to opadavý strom s guľovitou korunou, dosahujúci výšku až 15m. Listy sú veľké a hladké. Na jeseň sa vyfarbujú do oranžova. Opadávajú pred dozrievaním plodov. Kvety kvitnú v júni, takže unikajú jarným mrazíkom. Samičie kvety sú väčšie ako samčie. Vyrastajú po troch z pazuchoch listov. Pestujú sa skoro v každej subtropickej krajine. Vypestovala sa u nich mrazuodolnosť až do -20°C, takže ich na zimu nemusíme dávať dovnútra, ale odporúčame ich na zimu prikryť.
Hurmikaki sa rozmnožujú semenami, ktoré sa nachádzajú v strede plodu. Býva ich 2 až 5 kusov. Pred výsevom ich musíme stratifikovať v chladničke. Vysievame vo februári až marci do hĺbky 4 - 5 cm do humózneho substrátu. Prvé roky sa môžu hurmikaki pestovať v kvetináčoch, alebo ich môžeme vysadiť aj do voľnej pôdy.
Hurmikaki vysádzame s celým jutovým koreňovým balom !!!
Charakteristika odrody

Hurmikaki 'Cioccolato' (Cioccolatino)
Ebenovník rajčiakový
(Diospyros kaki)

Cioccolato  tvorí podlhovasté až okrúhle plody strednej veľkosti. V zrelosti má ich  šupka farbu zrelého pomaranča. Plody majú červenú dužinu s  bronzovo-pomarančovým odtieňom, veľmi lahodnej a sladkej chuti. Ak boli  kvety opelené, potom odroda Cioccolato prináša ešte viac plodov. Plody  dozrievajú v októbri až začiatkom novembra. Odroda Cioccolato je zároveň  výborným opeľovačom pre ďalšie odrody hurmi-kaki. Ebenovník rajčiakový  dorastá do výšky približne 10 metrov, ale hlbokým rezom ho môžeme udržať  vo výške do 3 metrov. Tvarom koruny sa podobá na jabloň. Listy má  jednoduché. oválneho tvaru (približne 17cm dlhé a 10cm široké). Mladé  listy sú často bledé, mierne žlto-zelené, a neskôr sa menia na lesklé,  tmavozelené. Na jeseň žiaria odtieňmi žltej, oranžovej a červenej farby.  Používa sa preto aj ako okrasný strom. V júni ebenovník nesie drobné a  nenápadné kvety, ktoré kvitnú na ročných konárikoch pri báze listu.  Samičie kvety krémovej farby kvitnú jednotlivo, kým ružovkasté samčie  kvety sa objavujú typicky po 3 kusoch. Oranžové plody dozrievajú na  jeseň, majú dužinu gélovitej konzistencie a príjemnú sladkú chuť.  Najviac pripomínajú zmes broskyne a marhule s lyžičkou medu. Oberáme ich  až keď sú na dotyk úplne mäkké. Konzumujeme ich väčšinou čerstvé alebo  sušené, ale dajú sa z nich robiť aj lekváre. Pri skladovaní v chlade  často vydržia až do veľkej noci. Vysádzať je treba sadenicu aj s jutovým koreňovým balom ! Púčanie (rašenie) môže byť niekedy až v júli.
Návrat na obsah